W czym tkwi sekret popularności belgijskiej czekolady?

pralinyNa pytanie, jaka jest najlepsza czekolada na świecie, niemal od razu odpowiadam, że belgijska. To synonim najsmaczniejszej, unikalnej i prawdziwej czekolady wykonanej z czystego masła kakaowego. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze cechy tego ciemnego smakołyku i dlaczego to właśnie Belgia jest krajem, z którym go utożsamiamy.

Krótka historia belgijskiej czekolady

Historia belgijskiej czekolady rozpoczęła się wraz z kolonizacją Konga przez króla Leopolda II Koburga. Podczas kolonizacji Afryki król przejął plantację czekolady, która okazała się dla Europejczyków bardzo cennym i ekskluzywnym surowcem. Czekolada, która tak przypadła do gustu Belgów, niestety w żaden sposób nie uchroniła rdzennych mieszkańców Konga przed tragedią. Kolonizatorzy gnębili afrykańską ludność, a ich rządy kosztowały życie wiele milionów rdzennych mieszkańców. Okrycie afrykańskich plantacji czekolady przez Europejczyków było więc okupione również krwią.

Co ciekawe, czekolada była wykorzystywana również w branży aptekarskiej. Musimy jednak zmartwić wszystkich miłośników słodyczy – czekolada nie ma właściwości leczniczych (chociaż niektórzy twierdzą, że to najlepsze lekarstwo na smutki). Niejaki Jean Neuhaus, syn brukselskiego aptekarza, pokrywał lekarstwa cienką warstwą czekolady i słodkich kremów dla polepszenia smaku. W ten sposób dał początek pralinom, które obecnie są symbolem Belgii. Kilka lat później wpadł na pomysł, aby praliny pakować w eleganckie pudełka, tzw. ballotin.

Czekolada – dobro narodowe Belgii

Belgia słynie z czekolady i widać, że jest to prawdziwe dobro narodowe tego kraju. Jedną z najczęściej odwiedzaną przez turystów atrakcji Belgii jest Muzeum Kakao i Czekolady, gdzie podobno można kupić najlepszą czekoladę na świecie. Na ulicach niemal na każdym kroku można natknąć się na rodzinne wytwórnie czekolady, niewielkie firmy, które jednak mogą poszczycić się unikalnymi przepisami i recepturami. Ale również największe przedsiębiorstwa sieciowe, produkujące belgijską czekoladę na masową skalę, dbają o wysoką jakość swoich produktów. Podobno najwięcej czekolady sprzedaje się na lotnisku Brussels International Airport, gdzie turyści zakupują smakołyk, wracając do swoich krajów.

A czy Belgowie również doceniają swoje czekoladowe dobro narodowe? Jak najbardziej! Podobno statystycznie każdy obywatel tego kraju zjada średnio ponad 8 kg czekolady rocznie!

Jednym z popularniejszych produktów wykonanych z belgijskiej czekolady są pralinki. Są symbolem Belgii, a jednocześnie doskonałym pomysłem na prezent. Pralinki z czekolady belgijskiej są eleganckie, dostępne w rozmaitych smakach, a przede wszystkim – zachwycają swoim smakiem.

Co wyróżnia belgijską czekoladę?

Oryginalna czekolada belgijska wyróżnia się przede wszystkim unikalnym składem. Tajemnica jej smaku tkwi w czystym maśle kakaowym, które stanowi podstawę jej składu. Takie produkty to jednak prawdziwy unikat na rynku, dlatego jest tak bardzo pożądany przez wszystkich smakoszy. Na jakość belgijskiej czekolady wpływa również proces produkcji oraz odpowiednio wyselekcjonowane ziarna kakaowca.

Belgijska czekolada ma wyraźnie słodki smak, ale z delikatnie wyczuwalną nutką goryczy. Jest gładka, ma kremową konsystencję i powoli rozpływa się w ustach, uwalniając pełnię smaku.