Jak gorzka czekolada wpływa na zdrowie człowieka?

gorzka czekolada

Gorzka czekolada to najbardziej wartościowy rodzaj tego smakołyku. Prawdziwi koneserzy czekolady cenią ją za jej wykwintny smak, często zbyt cierpki i gorzki dla niektórych ludzi. Gorzką czekoladę jadamy zazwyczaj dla przyjemności, aby poprawić sobie nastrój. I faktycznie, działa ona pobudzająco na produkcję hormonów szczęścia. Jednak ma o wiele więcej dobrego do zaoferowania. Z tego artykułu dowiesz się, jakie właściwości i jaki wpływ na organizm człowieka ma gorzka czekolada.

  1. Kilka słów o królowej czekolad

Aby czekoladę móc określić mianem gorzkiej, powinna zawierać od 70 aż do 99 procent czystego kakao. To właśnie ten składnik w takiej ilości nadaje czekoladzie wyrazisty, głęboki smak. Dobrej jakości gorzka czekolada ma błyszczącą powierzchnię, a miejsce jej przełamania jest gładkie. Nie kruszy się ani nie wygina, a po otwarciu opakowania od razu czuć cudowny zapach kakao, a nie kawy. Jedzenie gorzkiej czekolady w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływa na organizm. Jest też doskonałym prezentem na każdą okazję lub drobnym dodatkiem do większego upominku. Pięknie zapakowane gorzkie czekolady zachwycą każdego, nawet jeśli za nimi nie przepada.

  1. Pozytywny wpływ gorzkiej czekolady na organizm

 

Ziarna kakaowe zawierają wiele cennych dla organizmu ludzkiego substancji, dlatego warto jeść gorzką czekoladę, bo to właśnie w niej zawartość kakao jest najwyższa. Jaki wpływ na organizm ma ten smakołyk?

  • Poprawia pamięć i zwiększa koncentrację, dzięki wysokiej zawartości magnezu i związków pobudzających mózg do pracy, np. pirazynę. Kilka kostek czekolady może rozjaśnić nam umysł, pomoże nam bardziej się skoncentrować, przyspieszy czas reakcji. Stajemy się po prostu bardziej efektywni. Należy pamiętać, że ze względu na pobudzające działanie gorzkiej czekolady, nie powinny jej jeść małe dzieci.
  • Dodaje energii. Gorzka czekolada spośród innych rodzajów czekolady zawiera najwięcej węglowodanów, magnezu, potasu i żelaza, a przy tym ma najmniej lub wcale nie zawiera cukru. To skoncentrowane źródło bardzo dobrze przyswajalnej energii, warto zabrać ją ze sobą na długie wędrówki.
  • Zapobiega poważnym chorobom, takim jak miażdżyca czy nowotwory. To wszystko dzięki wysokiej zawartości flawonoidów, które hamują proces utleniania cholesterolu. Flawonoidy dbają o właściwe napięcie mięśni i naczyń krwionośnych oraz usprawniają przepływ krwi, zapobiegając powstawaniu zakrzepów i udarom.
  • Wzmacnia serce – ziarna kakaowe mają wysoką zawartość polifenoli, które obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałowi serca. Warto więc jeść gorzką czekoladę, jeśli w rodzinie często były przypadki zawałów serca, aby się przed nimi dodatkowo uchronić.

  1. Spożycie gorzkiej czekolady w ciągu dnia

 

Gorzka czekolada, choć jest zdrowa i bardzo wartościowa, wciąż jest produktem wysokokalorycznym. Nie musimy z niej w zupełności rezygnować, jeśli dbamy o linię. Odpowiednia ilość czekolady dla przeciętnego dorosłego człowieka to, według dietetyków, jedna piąta tabliczki, czyli około 100 kalorii. Gorzka czekolada może być pysznym deserem lub dodatkiem do kawy.